bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor

Jak zaplanować pracę w bhp?


Artykuł o SEP Pawłowski BHP ppoż.

Bez wątpienia praca w służbie bhp lub praca specjalisty bhp spoza zakładu pracy jest pracą wymagającą. Od osoby wymaga się szerokiej konkretnej wiedzy prawnej oraz poza prawnej, która nadomiar powinna być ciągle aktualizowana, wraz ze zmianami w prawie. Ponadto pracownik służby bhp powinien pamiętać o wielu terminach. Stąd planowanie działań jest podstawą w tym zawodzie.

Jest wiele narzędzi, które można wykorzystać do planowana swoich działań, darmowych oraz płatnych. Każdy z nas musi tutaj wybrać swoje narzędzie, które będzie najlepiej odpowiadać oczekiwaniom. Sam korzystam z usług Google, gdyż ich kalendarz najbardziej spełnia moje oczekiwania- dostępny na tablecie, telefonie oraz komputerze. Nie zmienia to faktu, że nie wprowadzam tam wszystkich danych, gdyż byłoby to zbyt czasochłonne, a stosuję bardziej adekwatne do mojej pracy rozwiązania.

W pewnym momencie wypracowałem własne narzędzia, które pozwalają na pilnowanie terminów, niezależnie od ich ilości. Stanowią one skuteczne rozwiązanie, niepozwalające na przekroczenie wybranych w nich dat. To pozwala na realizowanie wszystkich niezbędnych usług w wymaganym czasie- zapewniając jednocześnie niezbędną aktualność każdemu klientowi. I szczerze mówiać zachęcam Ciebie również do ich opracowania. Wierz mi, one są w zasięgu ręki, wystarczy tylko trochę poszukać i poskładać w całość.

Zawsze jest dobrze działać według określonego, indywidualnego planu, który odpowiada wymaganiom prawnym oraz klienta. Pozwoli to na zapewnienie porządku nawet w przypadku, kiedy wystąpi zdarzenie nieprzewidziane (np.: wypadek w pracy lub inne zadanie). Planowanie jest nieodzowne. Pracując na etacie, łatwo jest zaplanować niemal cały rok z góry, natomiast w przypadku osób, które posiadają własną firmę BHP- sprawa jest już nieco trudniejsza, gdyż nie wiadomo, czy w przyszłym miesiącu do grona klientów nie dołączy kolejny podmiot.

Technologia i jeszcze raz technologia. To jest z pewnością odpowiedź na wciąż rosnące oczekiwania klientów. Natomiast z tą technologią jest jeden zasadniczy problem. Co jakiś czas wprowadzane są zmiany w prawie, które wymuszają ciągłe jej modyfikacje, aby była użyteczna oraz wygodna jednocześnie. Stąd im bardziej jest ona skomplikowana, to tym trudniej jest później dokonać konkretnych zmian i pomoc specjalisty może okazać się nieodłączna.

Planuj:

  • rocznie,
  • tygodniowo,
  • dziennie.

To znacznie ułatwia życie.